Sunday, January 28, 2007

Ricardo AronaRicardo Arona

Wzrost: 180cm
Waga:93kg
Data urodzenia: 17.08.1978
Bilans w MMA: 10-2-0
Klub: Brazilian Top Team

Tytuły: Dwukrotny mistrz świata w BJJ
Mistrz Brazylii w BJJ
Trzykrotny zwycięzca turnieju ADCC w latach 2000-2001
Mistrz Rings w wagi średniej w roku 2001
Ricardo swoją edukację w sztukach walk zaczął od treningu Karate w wieku 7 lat. Po trzech latach zmienia sekcję Karate na sekcję Judo. Swój obecny styl, czyli Brazylijskie Ju-Jitsu gdy w 1991 zobaczył zawody, w których zmierzyli się zawodnicy BJJ z fighterami Luta Livre. Na tych zawodach widział w akcji takich zawodników jak: Murillo Bustamante, Fabio Gurgel. Zwyciężyli reprezentanci BJJ. Młody Arona, zafascynowany tą dyscypliną, zaczął trenować pod okiem mistrza Lelio.

Warunki treningu nie były sprzyjające: Ricardo ćwiczył w garażu a za sparring partnerów miał starszych kolegów. Jednak pełen zapału i talentu młody Brazylijczyk dostaje purpurowy pas od Lelio i za jego radą szuka mocnej drużyny. Tak jego droga krzyżuje się z teamem Carltona Gracie. Arona wybrał właśnie ten klub, gdyż chciał trenować z najlepszymi. Oczywiście jako purpurowy pas nie mógł ćwiczyć z czarnymi pasami. To jednak nie zgarsza Arony i kontynuuje trening chcąc udowodnić, że jest tyle sam wart co Vitor Belfort, Amaro Bitetti czy inni topowi zawodnicy.

Na pierwsze osiągnięcia nie trzeba długo czekać. Nie mając 19 lat zdobywa mistrzostwo stanu Rio, a potem mistrzostwo świata, dzięki czemu awansuje na brązowy pas. Mając już 19 lat powtórzył swoje osiągnięcia i dodał jeszcze zdobycie pierwszego miejsca na mistrzostwach Brazylii. Kolejnym etapem w karierze był turniej ADCC (Abu Dhabi Combat Club). W walce, która miała dać reprezentanta klubu pokonał Amary Bitettiego. Eliminacje krajowe nie stanowiły większego problemu. Światowy turniej ADCC również został przez niego podbity, nigdy nie przegrał walki i został 3-krotnym zwycięzcą turnieju( ten wyczyn udał się jeszcze tylko dwóm zawodnikom).

Wtedy zaczęła się jego kariera w MMA. Arona walcząc w Rings pokazuje wysoki poziom i zdobywa tytuł mistrza w swojej wadze pokonując po drodze m.in. takich zawodników Kanehara, Horna czy Ximu. Jego jedyna porażka w tej organizacji miała miejsce w walce z obecnym mistrzem PRIDE Fedorem Emelianenko. Dzięki temu otrzymuje czarny pas z rąk Ricardo Liborio. Od tej pory intensywnie pracuje nad treningiem vale-tudo które od zawsze go fascynowało. W tym czasie przestaje być członkiem drużyny Carlsona Gracie, od którego odłączyło się kilku czołowych zawodników jak Bustamante, Sperry, Liborio i Bebeo Duarte. Ta czwórka utworzyła własny klub - Brasilian Top Team. Arona dołącza do tego klubu, ponieważ pragnie ćwiczyć z czołówką.

W 2001 roku Arona kolejny raz dominuje w ADCC wygrywając zarówno swoją kategorię wagową jak i kategorię open. Wyszedł zwycięsko z pojedynków z takimi asami jak Ricardo Almeida, Renato Sobral czy Jean Jacques Machado. Po tym jednak następują nieciekawe chwile, bowiem Arona zmuszony jest opuścić swój klub wraz z Belfortem, Paulo Filho, Allanem Goesem i Carlosem Barretto z powodu konfliktu interesów. Wciąż jednak pozostawał w dobrej komitywie z byłymi partnerami z drużyny. Nadal też trenował z tą samą kadrą trenerską.

Mimo opuszczenia BTT Arona wciąż doskonale sobie radził w walkach. Po zdobyciu pasa w Rings, przechodzi do najbardziej prestiżowej organizacji sztuk walk - PRIDE. Startuje na gali PRIDE 16 a jego przeciwnikiem jest reprezentant słynnego klubu Lions Den Guy Mezger. Ricardo wygrywa tę walkę niejednogłośną i dość kontrowersyjną decyzją. Kolejnym przeciwnikiem był świetny Dan "Hollywood" Henderson z Teamu Quest. Po niezwykle emocjonującej walce Arona wygrywa decyzję sędziów. Po tej walce Arona powrócił do BTT, ponieważ uznał, iż nigdzie indziej nie będzie w stanie zapewnić sobie treningu na równie wysokim poziomie. Trzecim przeciwnikiem był Murillo "Ninja" Rua z konkurencyjnego klubu Chute Boxe. I tę walkę wygrał Arona, tym razem jednogłośnie.

Na gali PRIDE 26 Arona miał walczyć z Overeemem, ale z powodu grypy ta walka nie odbyła się. Nieco wcześniej walczył w Walce Wieczoru na turnieju ADCC przeciw innej legendzie tej imprezy - potężnemu Markowi Kerrowi - iraz jeszcze wygrał. W 2003 miał też Brazylijczyk wziąć udział w GRAND PRIX w wadze do 93kg, ale znów problemy zdrowotne uniemożliwiły jego start (zastąpił go Murilo Bustamante).

Do PRIDE powrócił w czerwcu 2004 roku. Przeciwnikiem był wysoko notowany Amerykanin Quinton "Rampage" Jackson z Team Oyama. Arona zdecydowanie dominował w walce: zadał dużo low-kicków i kilka innych ciosów, kontrolował też sytuację w parterze. Dwa razy miał okazję skończyć Quintona: raz kopiąc go w parterze(jednak potem zaczął uderzać w tył głowy co jest niedozwolone i dał moment na pozbieranie się Jacksonowi) a potem miał nogi ułożone do trójkątnego duszenia. Niestety tu Arona dał wykonać potężnego (ale i kontrowersyjnego) slama, po którym sędzia przerwał walkę.

Jeszcze w tym samym roku Ricardo znów zawalczył w Japonii i pokonał Sergey Ignatova na gali PRIDE 28 poprzez duszenie.

W roku 2005 czekał na Aronę wielki sprawdzian - PRIDE LHW GRAND PRIX. W pierwszej rundzie trafił na swego dawnego przyjaciela i również zwycięzcę turnieju ADCC (w roku 2003) - Deana Listera. Po walce toczonej przez większość czasu w parterze i przez to uważanej przez wielu za dość nudną sędziowie ogłosili zwycięzcą Ricardo Aronę. Teraz czeka go czerwcowa walka w kolejnej rundzie turnieju. Organizacja ogłosiła, że jego rywalem będzie japońska legenda PRIDE - Kazushi Sakuraba.

Na co dzień Ricardo Arona mieszka w Niteroi w pobliżu plaży Itacoatiara. W skład jego codziennego planu dnia wchodzi miedzy innymi bieganie po owej plaży, surfing oraz morskie kąpiele. Jego pseudonim to The Brasilian Tiger (brazylijski tygrys). Wymyślił go sam Arona, który - jak twierdzi - czuje się w każdej walce właśnie jak polujący tygrys. Ma zresztą wytatuowane dwa tygrysy na ciele. Sponsorami Arony są firmy Vitamins & Minerals, Bad Boy oraz Body Planet. Jego trening polega na trzygodzinnym codziennym ćwiczeniu kondycji, trenowaniu z teamem przez 4 godziny 4 razy w tygodniu (jego sparring partnerem jest często Antonio Rodrigo Nogueira - były mistrz wagi ciężkiej PRIDE) oraz na doskonaleniu technik uderzanych z trenerem Tonico. Po każdej wygranej walce wykonuje efektowne salto i dziękuje publiczności za wsparcie.

Quinton 'Rampage' Jackson VS Ricardo Aronawanderlei silva vs ricardo arona part 1wanderlei silva vs ricardo arona part 2Alistair Overeem vs Ricardo AronaMauricio Shogun vs Ricardo Aronaarona vs hornFedor vs Arona

No comments: