Friday, January 19, 2007

Jakie style walki trenują zawodnicy do startów w PRIDE FC?

Często pojawiają się pytania, jakie style walki trenują zawodnicy:

* przygotowujący się do startów w PRIDE FC?
* zawodnicy UFC, MMA, vale tudo walczący w klatkach?
* zawodnicy K-1?

Uwaga: takie pytania to pułapka. Dlaczego? Wszyscy zawodowcy trenują przekrojowo, w podobny sposób - co oznacza, że nie są reprezentantami ŻADNEGO stylu walki!

Podstawą w treningu przekrojowym (ang. cross training) są następujące style:

* BJJ,
* zapasy,
* muay thai (boks tajski),
* boks,

Spotyka się również:

* judo,
* sambo,

Można jedynie mówić o bazowych stylach dla danego zawodnika (np. dla Fedora Emelianenki były to sambo i judo; dla Crocopa - kickboxing, dla Minotauro - BJJ). Fedor po stylach grapplingowych zaczął trenować boks, kopnięcia - normalny trening przekrojowy. Crocop jako znakomity uderzacz - zaczął trenować zapasy, BJJ, a Minotauro trenuje razem z brazylijską kadrą narodową w boksie. Niemniej to wszystko są elementy doszkalające - trening przekrojowy obejmuje wszystkie aspekty walki: stójkę, zwarcie, parter.

Z powodów marketingowych głosi się skuteczność pojedynczego stylu (promocja kraju, danego sportu itp.) np. Alexander Emelianenko powiedział: :

"Walka z Nastulą to dla mnie zaszczyt, samo wyjście do ringu z taką legendą judo, mistrzem olimpijskim to wyróżnienie. Pokazałem całemu światu i udowodniłem że rosyjskie sambo jest skuteczniejsze niż judo!"

Jest to oczywista bzdura - bo Nastula przygotowując się do walki w PRIDE FC trenował BJJ, boks; a Alexander Emelianenko mimo doświadczenia w sambo, korzysta z trenerów boksu, BJJ, zapasów, specjalistów od treningu siłowego itp.

Głosi się także tezy, że styl: karate, kickboxing, sambo, zapasy lub muay thai (lub dowolny inny) jest skuteczny, bo zawodnik 5 czy 10 lat temu go trenował i obecnie odnosi sukcesy w MMA czy K-1. To może być prawda, ale w przypadku zawodów (zwłaszcza MMA) mamy do czynienia ze specjalnym rodzajem treningu. Zawodnik nie jest, de facto, przedstawicielem ŻADNEGO stylu walki. Przystosowania do realiów danego turnieju całkiem zmieniają fightera.

Spotykane są stwierdzenia:

"przecież komentator turnieju MMA/K-1 mówił, że dany zawodnik trenował system X",

"Przecież zawodnik gdy wychodził do walki miał wpisane: Kyokushin Kaikan, Muay thai czy Kickboxing!"

"Sambo jest skuteczne, bo Fedor Emelianenko je trenuje"


Zawodnicy uczą się najbardziej efektywnych, w walce sportowej, technik (elementów) zaczerpniętych z różnych styli. To co się nie sprawdza - po prostu nie jest trenowane! Nacisk jest kładziony na chwytanie, uderzanie to drugi plan. Nieco inaczej jest w przypadku zawodowców, z natury uderzaczy jak Wanderlei Silva czy Mirko Filipovic. Niemniej oni też trenują chwyty i to w dużym zakresie. Służy im to do obrony przed sprowadzeniem do parteru i do wychodzenia z parteru jeśli się zdarzy. W bardzo rzadkich wypadkach do kończenia przeciwnika.

Styli tych uczy przynajmniej 2-3 trenerów, w ramach jednej sekcji.

No comments: