Friday, January 19, 2007

Fedor Emelianenko


Fedor Emelianenko, ros. Фёдор Емельяненко (ur. 28 września 1976 w Rubeshnoe, obwód łuhański, USRR) - rosyjski mistrz świata wagi ciężkiej federacji PRIDE w walkach typu mixed martial arts. Jego obecny rekord w MMA to 25-1-0 (zw; por; remisy).

Tytuły:

Wielokrotny medalista Rosji w sambo i sambo bojowym

Drużynowy mistrz Europy w sambo w roku 1999

Drużynowy mistrz świata w sambo bojowym w roku 2002

Indywidualny mistrz świata w sambo bojowym w roku 2002

Mistrz organizacji RINGS w roku 2002

Mistrz PRIDE FC w wadze ciężkiej od 2003 roku

Zwycięzca Pride Grand Prix w roku 2004


Fedor Emelianenko urodził się w 1976 roku jako drugie dziecko Olgi Fiedorowny i Władimira Aleksandrowicza Emelianenko. Przez pierwsze dwa lata rodzina Emelianenko żyła na Ukrainie, po czym przenieśli się oni do Rosji. Fedor ma trójkę rodzeństwa - starszą siostrę Marinę, młodszego brata (znanego już na scenie MMA) Aleksandra oraz jeszcze młodszego drugiego brata Iwana, który również ćwiczy mieszane sztuki walk.

Fedor zaczął przygodę ze sportem od zapisanie się na sekcję sambo i judo, gdzie trenował pod okiem Wasilija Iwanowicza Gawriłowa. Po jakiś czasie trafił do sportowej sekcji Woronowa Wladimira Michailowicza, z którym Fedor współpracuje po dziś dzień. W 1991 roku ukończył on szkołę średnią, po czym rozpoczął studia i po 3 latach ukończył je z wyróżnieniem. W latach 1995-1997 służył w rosyjskiej armii jednocześnie kontynuując uprawianie sportu. W roku 1999 ożenił się z Oksaną i jeszcze w tym samym roku narodziła im się córeczka - Masza.

W roku 1997 Fedor osiągnął stopień mistrzowski w sambo i wygrał międzynarodowy turniej odbywający się w Kursku. Osiągnął również stopień czarnego pasa w judo. W następnym roku zdobył międzynarodowe uprawnienia mistrzowskie w sambo i wygrał prestiżowy turniej odbywający się w Moskwie. W tymże roku zdobył także brązowy medal na mistrzostwach Rosji w judo oraz również brązowy medal na mistrzostwach Rosji w sambo. Rok 1999 to kolejne imprezy w sambo na terenie Rosji i kolejne medale. Był również członkiem drużyny rosyjskiej na mistrzostwach Europy (Stambuł) w sambo, gdzie zajęli oni pierwsze miejsce. W roku 2000 Fedor zaczął stawiać pierwsze kroki w walkach formuły MMA. O ile jednak dotychczas były to zawody o sławie mniej lub bardziej lokalnej, o tyle organizacja RINGS, w której zaczął występować w roku następnym była już znana fanom MMA na całym świecie. W RINGS Fedor przegrał tylko jedna walkę (z Tsuyoshi Kohsaką, mimo iż Fedor był w stanie walczyć, lekarz nie dopuścił do kontynuowania walki ze względu na rozcięty łuk brwiowy), wygrał zaś dziesięć i został mistrzem tej organizacji. Po tym jak zdobył sobie uznanie dzięki świetnej postawie w RINGS, Fedor przeszedł do organizacji zrzeszającej najlepszych zawodników na świecie - PRIDE. Jednocześnie wciąż wygrywał zawody sambo w Rosji, został między innymi mistrzem Rosji, drużynowym mistrzem świata (był kapitanem) i indywidualnym mistrzem świata w sambo bojowym. W PRIDE także odnosił sukcesy, bowiem wpierw pokonał uznanych przeciwników Semmy'ego Schilta i Heatha Herringa, by następnie w marcu 2003 roku sięgnąć po mistrzostwo wagi ciężkiej Pride po zdemolowaniu w pamiętnym boju dotychczasowego mistrza - Brazylijczyka Antonio Rodrigo "Minotauro" Nogueirę. Pozostaje wciąż niepokonanym w PRIDE, a na liście jego "ofiar" znajdują się tacy uznani zawodnicy jak Kazuyuki Fujita, Gary Goodridge, Mark Coleman, Kevin Randleman. 31 grudnia 2004 roku obronił pas mistrza, jednocześnie wygrywając cały cykl Grand Prix 2004 ponownie deklasując Nogueirę, a w kwietniu roku 2005 zrewanżował się za swoją jedyną porażkę w MMA pokonując Tsuyoshi Kohsakę przez TKO. W sierpniu 2005 ponownie obronił pas mistrza pokonując słynnego chorwata Mirko "Crocop" Filipovica. W 2006 roku podczas pierwszej gali Pride w Ameryce, zwyciężył przez poddanie w rewanżowym pojedynku z Markiem Colemanem, a podczas Pride Shockwave 2006 pokonał przez kimurę w pierwszej rundzie byłego mistrza K-1 Marka Hunta.

Trening Fedora Emelianenki:Poniżej walki z udziałem Fedora:

Chris Haseman vs Fedor Emelianenko


Fedor Emelianenko vs. Kerri Schall


FEDOR EMELIANENKO vs. GARY GOODRIDGE


Fedor Emelianenko Vs Mark Hunt


Fedor Emelianenko vs Lee Hasdell


Prefight Fedor Emelianenko vs. Mirko Filipovic uncut ver.1/2


Prefight Fedor Emelianenko vs. Mirko Filipovic uncut ver.2/2


Fedor Emelianenko Vs. Semmy Schilt


Fedor Emelianenko Vs. Heath Herring


Fedor Emelianenko Vs. Kazuyuki Fujita


Fedor Emelianenko Vs. Mark Coleman


Fedor Emelianenko Vs. Kevin Randleman


Fedor Emelianenko Vs. "Zulu"


Fedor Emelianenko Vs. Naoya Ogawa


Fedor Emelianenko Vs. Antonio Rodrigo Nogueira 1


Fedor Emelianenko Vs. Antonio Rodrigo Nogueira 2


Fedor Emelianenko vs Yuji Nagata


Fedor Emelianenko vs Hiroya Takada


Fedor Emelianenko vs. Egidijus Valavicius - Bushido Rings 7


Fedor Emelianenko vs Mihail Apostolov


Fedor Emelianenko vs Mark Hunt - Pride Shockwave 2006


Fedor Emelianenko vs. Martin Lazarov


Fedor Emelianenko vs. Levon Lagvilava


Fedor Emelianenko vs Renato Sobral


Fedor vs Arona

No comments: