Thursday, June 28, 2007

Jeet Kune Do


Jeet Kune Do – sztuka walki (a właściwie system pojmowania innych sztuk walk) stworzona przez Bruce'a Lee. Nazwa oznacza "drogę przechwytującej pięści". Jego istotę można zawrzeć w trzech słowach: szybko, bezpośrednio i skutecznie. System sugeruje odrzucenie wszystkiego co zbędne, co według nas jest niepraktyczne. Można powiedzieć, iż każdy tworzy własne Jeet Kune Do na własny użytek. Dlatego też zagłębiając się w ten system należy uczyć się walki w parterze, stójce, zwarciu, również za pomocą broni białej, itp. – po prostu wszystkiego, aby ostatecznie samemu zdecydować, co jest najważniejsze i nad czym chciałoby się zatrzymać, skupić i zgłębić. Rozwój psychiczny jest równie ważny jak fizyczny, jak mawiał Bruce: „taktyka jest pracą mózgu w walce”.



Trening obejmuje elementy:
boksu,
muay thai ,
wing chun,
savate - francuskiego kickboxingu,
zapasów,
systemów filipińskich,
szermierki,
sambo,
brazylijskiego jiu jitsu
catch wrestlingu...
Celem treningów JKD jest samoobrona - ochrona własnego zdrowia i życia w sytuacjach zagrożenia. Metody treningowe wypracowane przez lata i ciągle doskonalone w oparciu o wiedzę współczesnych dziedzin sportu, tworzą z JKD najbardziej kompletny system samoobrony dostępny współcześnie.



Historie powstania mozna przeczytac ...tutaj...

Z doświadczenia instruktorów JKD korzysta wiele formacji policji i wojska na całym świecie. Wymieniając tylko te najbardziej znane: Navy Seals, Delta Force, CIA, FBI, DEA...
Instruktorzy JKD szkolą zawodników startujących w MMA. Najlepszym przykładem jest Matt Thornton, który przygotowywał Randy Couture'a późniejszego, wielokrotnego mistrza UFC,
w zakresie stójki i parteru.
Erik Paulson - uczeń Dana Inosanto, instruktor JKD, jako pierwszy biały człowiek wygrał zawody Shooto - pełnokontaktowy turniej w Japonii, na zasadach MMA.

Trenować JKD może każdy, niezależnie od kondycji fizycznej, płci czy wieku.
W trakcie procesu treningowego zmierza się do możliwie jak największej indywidualizacji procesu treningowego dla każdego ćwiczącego.

zródlo:www.jkd.pl i wikipedia

tagi:,,,

No comments: