Friday, July 20, 2007

Capoeira


Capoeira - brazylijska sztuka walki.


Została tworzona w XVIII i XIX wieku przez brazylijskich niewolników w Salwadorze, stała się dla nich sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej. Wywodzi się z rytualnych tańców plemion afrykańskich; zawiera też wiele cech kulturowych charakterystycznych dla Indian południowoamerykańskich.

Capoeira spośród innych sztuk walki wyróżnia się dynamizmem i taneczną płynnością. Niewiele jest statycznych pozycji, dużo natomiast zamaszystych kopnięć i podcięć. Ciosy przeciwnika blokuje się bardzo rzadko, zamiast tego capoeira oferuje wiele uników i przejść.

Z capoeirą nieodłącznie wiąże się rytuał roda (wym. hoda, z port. krąg, koło). Capoeiristas tworzą zamknięty krąg, którego głównym elementem jest orkiestra - bateria. Gracze parami wchodzą do kręgu, by tam prowadzić symulowaną walkę - jogo. Pozostali w tym czasie muzyką i śpiewem nadają całości energię - axé.

Podstawowym instrumentem używanym w rodzie jest berimbau. Pozostałe intrumenty wchodzace w skład baterii to: atabaque, pandeiro, agogo, reco-reco, Pau de Chuva (Deszczowy Kij).

Capoeira jest dla mężczyzn, kobiet i dzieci; jedynymi, którzy nie powinni się jej uczyć są ci, którzy nie chcą. (Mestre Pastinha)Style

Najpopularniejszymi stylami capoeiry są:

-capoeira regional - stworzona przez Mestre Bimba (1900-1974). Szybka i dynamiczna, bardziej praktyczna w zastosowaniu do walki. Ze względu na widowiskowość, jest dzisiaj popularniejsza od angoli.

-capoeira Angola - zawiera mniej elementów charakterystycznych dla sztuk walki, jest bardziej nastawiona na grę, współpracę, taniec. Wykreowana została w XX wieku przez Mestre Pastinha (1889-1981) w celu zachowania, przywrócenia tradycyjnych elementów capoeiry i była swego rodzaju odpowiedzią na stworzenie capoeira regional przez Mestre Bimba.

-capoeira contemporanea - współczesna capoeira, która czerpie z obydwu tradycji - regional oraz Angola, wykorzystując różnorodne techniki i sposoby trenowania, nazywana również capoeira atualCapoeira w Polsce


Do Polski capoeira została sprowadzona w 1995 przez Adama Fabę, obecnie profesora Sem Memoria, jednego z założycieli grupo UNICAR.[potrzebne źródło] Szacuje się, że w Polsce capoeirę ćwiczy już kilka tysięcy osób (ponad 1200 w samej grupie UNICAR Polonia).

W Polsce jest już wiele grup capoeiry - między innymi ABADÁ, FICAG, Escola de Aprendizagem Capoeira Artes das Gerais, Mundo Capoeira, Oficina da Capoeira, Axé Capoeira, Beribazu, Capitaes de Areia, Compania Pernas Pro Ar, IUNA, UNICAR, Capoeira Esporão, Capoeira Liberdade, Cordao de Ouro, Grupo Capoeira Brasil, Porto Do Minas, Lagoa da Saudade, Raizes de Rua, Capoeira na Praia, Inernacional Associao de capoeira paralitao (mestre leopardo), Capoeira Ginga Alegria.

zródlo:wikipediaTags:

No comments: