Sunday, July 29, 2007

Arnis


Arnis - rdzenna filipińska sztuka walki, której nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa arnes, oznaczającego pancerz. W niektórych regionach Filipin jest ona bardziej znana jako escrima lub kali. Bronią stosowaną w tej sztuce są noże, długie i krótkie, oraz bambusowe lub wykonane z drzewa "Kamagon", które rośnie tylko na Filipinach, kije, jeden lub dwa, o blisko metrowej długości.

Uważa się, że właśnie przez mistrza tej sztuki walki Lapu-Lapu został zabity w 1521 r. na Mactan Ferdynand Magellan. Późniejszy rozwój arnis nastąpił w wyniku chęci Filipińczyków do przeciwstawienia się hiszpańskim kolonizatorom. Do licznych odmian arnis zalicza się obecnie m.in.: didya, doce pares, estokada, kalaki, pagaradman, pananandata, sinawali. Jednym z większych mistrzów Kali Arnis, jest mistrz "Fil Beno", który obecnie mieszka i prowadzi treningi w Manili - stolicy Filipin.

Obecnie emigranci filipińscy propagują w świecie tę sztukę walki w jej usportowionej postaci. Wygraną uzyskuje się poprzez zadanie poprawnego ciosu w czuły punkt ciała przeciwnika, poprzez rozbrojenie go lub powalenie na ziemię.

W Polsce od połowy lat 90. działa Polska Federacja Combat Kalaki, ponadto istnieje kilka klubów w których trenuje się Doce Pares i Estokada.


Źródła

-Tokarski S. Sztuki walki. Ruchowe formy ekspresji filozofii Wschodu, Glob, Szczecin 1989
-Wójtowicz N., Tradycja filipińska w Polsce, [w:] Humanistyczna teoria sztuk i sportów walki. Koncepcje i problemy, red. W. J. Cynarski, K. Obodyński, Rzeszów 2003.

1 comment:

grzesiu said...

wiem, że ten blog nie jest aktualizowany od roku, ale by sprostować: escrima, czy kali, nie są zastępczymi terminami dla arnisu (to tak jaby mówisz, że kendo jest zastępczym terminem dla szermierki). systemy filipińskie różnią się metodyką trreningową, poruszaniem się, technikami. krótko mówiąc, systemy filipińskie się różnią i to chcę zaznaczyć. co więcej combat kalaki jest totalnie polskim tworem i nie jest związany geanologicznie z żadnym systemem filipińskim.